Charakterystyka różnych typów motocykli

Producentów motocykli jest wiele. Każdy produkuje wiele ich modeli. Motocykle można podzielić na różne typy, które opiszemy poniżej.

Criuser

Cruisery to motocykle idealne do turystyki. Posiadają one kierownicę, która jest wydłużona do tyłu motocykla, co wymusza wyprostowaną pozycję. Mają nisko położone siedzenie oraz brak owiewek czy karoserii.
Cruisery posiadają silnik w układzie V, posiadają też wiele chromowanych części. Na motocyklach tych mocowane są często gmole, oparcia, czy skórzane sakwy. Ważą około trzysta kilogramów.
Zaliczamy do nich między innymi: Suzuki Intruder, czy Honda Shadow.

Chopper

To lżejsze maszyny, które zostały nieco odchudzone w porównaniu z cruiserami, by uzyskiwać lepsze osiągi. Charakteryzują się tym, że nie mają owiewek ani karoserii, czy też przedniego błotnika. Posiadają nieduże siedziska, a także pomniejszone miejsce na paliwo.
Motocykle te mają sporo chromowanych części, posiadają też długi widelec.
Do chopperów zaliczamy: Harley Davidson V-rod i Harley Davidson Street Bob.

Turystyk

Są to idealne motocykle do turystyki. Są bardzo wygodne i posiadają duży bak. Są idealne do dalekich podróży. Bardzo często posiadają one też kufry, w których można przewozić najpotrzebniejsze rzeczy.
Poza maszynami typowo turystycznymi, produkowane są:
-turystyczne enduro – które charakteryzuje spory prześwit oraz to, że przednie koło jest większe od tylnego.
-motocykle sportowo-turystyczne – zwane są także szosowymi. Jest to połączenie motocykla turystycznego i sportowego. Cechują je wysokie osiągi, jak w maszynach sportowych. W przeciwieństwie do nich jednak w tych motocyklach jest dużo lepszy komfort jazdy. Jest tu wygodniejsze siedzenie, pozycja kierowcy jest wyprostowana i wygodniejsza, jest bardziej miękko zestrojone zawieszenie. Wykorzystywane są do turystyki sportowej.
Do tych motocykli zaliczamy: Suzuki V-strom, BMW serii GS, Suzuki Hayabusa.

Sportowe

Są to motocykle o dużej mocy. Ich cechy charakterystyczne to: wysokie osiągi, niska masa, dobre hamulce, a także twarde zawieszenie. Pozycja kierowcy nie jest jednak zbyt wygodna, gdyż wszystko podporządkowane jest jak najwyższym osiągom.
Maszyny te mają rozbudowane owiewki, dzięki którym jest mniejszy opór powietrza. Wykonane są z lekkich kompozytów w celu zmniejszenia masy.
Zaliczamy do nich: Yamaha YZF-R1, Ducati 1098, Kawasaki ZZ-R 1400 Ninja.

Skutery

Skutery są lekkimi motocyklami lub obudowanymi motorowerami. Silnik a także zbiornik paliwa znajduje się pod kanapą. Mają małą pojemność około 50 ccm. Są niewielkie i łatwe w obsłudze. Służą głównie do poruszania się po mieście.
Do skuterów zaliczamy: Yamaha Aerox, Malaguti F12 Phantom, Piaggio NRG.

Podsumowanie

Wybór motocykla będzie zależał tylko od nas i naszych upodobań. To Ty zdecydujesz, czy chcesz się zaopatrzyć w turystyka, czy może interesuje Cię jazda po mieście skuterem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *