Geometria samochodu – kiedy warto ja sprawdzic?

Niezależnie czy jesteśmy nowicjuszami w świecie motoryzacji, czy starymi wygami choć raz obiło nam się o uszy zdanie, że trzeba ustawić geometrie. Kiedy naprawdę trzeba to zrobić i właściwie co to jest dokładnie, z tym niejeden może mieć już kłopot.

Czy geometria samochodu jest ważna i na czym ona właściwie polega?

Dzięki prawidłowej geometrii kół mamy zagwarantowane pełne bezpieczeństwo podczas poruszania pojazdu, właściwe prowadzenie samochodu oraz co równie ważne równomierne zużycie opon. W skrócie geometria polega na poprawnym ustawieniu zbieżności kół, kąta pochylenia koła oraz kąta wyprzedzenia sworznia zwrotnicy.

Kiedy warto sprawdzić geometrię?

Przyjęło się, że najlepiej sprawdzić ją w momencie kupna używanego samochodu, by wykluczyć przykre niespodzianki. Podczas wymiany ogumienia, gdy chcemy, aby posłużyło nam ono więcej niż jeden sezon. Kolejnym z powodów, które może nas skierować do warsztatu celem upewnienia się, że wszystko jest w porządku to sytuacja, gdy wjedziemy w dużą dziurę, uderzymy w krawężnik lub jakąś inną przeszkodę dojąca nam, choć cień podejrzenia, że mogło się coś przestawić. Na pewno też, warto ją sprawdzić w momencie wymiany elementów zawieszenia lub układu kierowniczego.

Ile trwa usługa sprawdzenia geometrii auta oraz ile to kosztuje?

Na szczęście wykonanie tej czynności nie jest specjalnie długotrwałe ani kosztowne. Sama usługo powinna trwać maksymalnie pół godziny, a jej koszt nie powinien przekroczyć 200 zł. Polecamy jednak wcześniej umówić się na wizytę w warsztacie w celu ominięcia kolejek, a na pewno nie stracimy na to zbyt wiele czasu.

Do czego może doprowadzić brak zbieżności?

Źle ustawiona zbieżność może doprowadzić do wielkiego niebezpieczeństwa podczas jazdy w szczególności podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, wystarczy wtedy tylko chwila nieuwagi lub brak odpowiednich umiejętności i bardzo szybko możemy wypaść z drogi, lub nawet zderzyć się z nadjeżdżającym z przeciwka samochodem. Bezpieczeństwo przede wszystkim, ale nie tylko na to ma wpływa brak prawidłowej geometrii, istnieje również duże prawdopodobieństwo szybszego zużycie niektórych elementów samochodu.

Czy brak zbieżność może się zmienić w trakcie normalnej jazdy?

Przeważnie o wymogu sprawdzenia samochodu myślimy, wtedy gdy dzieje się z nim coś niedobrego lub gdy auto samo zaczyna nam ściągać w jedną bądź drugą stronę. W przypadku fizycznego uszkodzenia wiemy, co się stało i po prostu udajemy się do warsztatu celem naprawy, ale gdy nic takiego się nie wydarzyło dopiero wyraźne sygnały, dają nam coś do zrozumienia. Tymczasem zalecane jest, aby choć raz do roku sprawdzać geometrie najlepiej podczas corocznego obowiązkowego przeglądu. Pogorszenie warunków jezdnych może być przecież spowodowane naturalny zużyciem elementów zawieszenia.

Podsumowując, nie warto czekać, aż się coś stanie lepiej działać profilaktycznie, wcześniej sprawdzając stan naszego samochodu. W zamian za to on na pewno odwdzięczy się nam bezawaryjną pracą i wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *