Jak dbac o klimatyzacje?

Istnieje wiele artykułów o korzyściach płynących z klimatyzacji, jednak to nie wszystko, trzeba podjąć również odpowiednie działania, aby móc z niej bezpiecznie i komfortowo korzystać. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że układ klimatyzacji w samochodzie nie jest bezobsługowy. Trzeba o niego dbać inaczej w samochodzie zamiast czystego powietrza, zacznie się wydobywać nieprzyjemny zapach, którego źródłem jest grzyb i pleśń tworząca się przeważnie w parowniku. Istnieje kilka sposobów na utrzymanie naszej klimatyzacji w czystości i postaramy się je tu Państwu Przedstawić.

Pierwszą metodą nazywaną przeważnie tradycyjną jest zastosowanie pianki. Jest ona najprostsza do wykonania i zarazem dość tania, a z jej wykonaniem powinien sobie poradzić nawet największy laik. Polega ona na zakupie preparatu grzybobójczego w spreju i rozpyleniu go za pomocą wężyka przeważnie dostarczanego w zestawie w kierunku parownika poprzez kanały nawiewowe prowadzące do niego. Metoda ta posiada jednak istotne wady, nie jest ona tak dokładna, jak byśmy chcieli a wężyk nie, jest w stanie dojść do końca parownika i spryskać go w całości.

Drugą metodą jest zastosowanie ultradźwięków, to za ich pomocą rozpylany jest środek chemiczny a dezynfekcja klimatyzacji, następuje automatycznie. Należy jednak pamiętać, że nie każdy środek grzybobójczy nadaje się do tego typu metody. Musi być on specjalnie przystosowany do rozpylania metodą ultradźwiękowa, inaczej możemy mięć więcej kłopotów niż korzyści włącznie z uszkodzeniem urządzenia. Przy zastosowaniu tej metody najlepiej postępować dwuetapowo najpierw wprowadzić środek zwalczający pleśnie i grzyby i po zaskoczeniu tego etapu zastosować środek przywracający świeży zapach w przewodach klimatyzatora. Kolejną zaletą zastosowania tej metody jest możliwość rozpylenia substancji niszczącej przykry zapach tytoniu.

Kolejnym sposobem na pozbycie się pleśni i przykrego zapach jest zastosowanie ozonu. Jest to o tyle komfortowe rozwiązanie, że poza ceną maszyny do wytwarzania ozonu nie ponosimy już żadnych kosztów związanych z zakupem środków eksploatacyjnych jak w przypadku metody ultradźwiękowej czy jak to nazwaliśmy wcześniej klasycznej. Samo urządzenie produkuje ozon, który ma wysoką zdolność do niszczenia pleśni, kurzu, a także nieprzyjemnego zapachu wywołanego działaniem różnego rodzaju grzybów. Dzięki temu, że ozon można produkować sztucznie w przeznaczonych do tego urządzeniach, jest on wykorzystywany bardzo często w systemach do czyszczenia klimatyzacji.

Na zakończenie podamy jeszcze parę istotnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas czyszczenia układu klimatyzacji w samochodzie. Przegląd klimatyzacji powinien być połączony z wymianą filtra kabinowego i powinien być przeprowadzany co najmniej jeden raz w roku, polecamy, aby działo się to na wiosnę przed intensywnym używaniem klimatyzacji podczas upalnego lata. Co prawda pojawiają się opinie, że powinno się to robić nawet dwa razy do roku, jednak to już zależy od indywidualnego podejścia każdego klienta, oraz sprawności samej klimatyzacji, bynajmniej na pewno nie zaszkodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *