Jak odnowić felgi aluminiowe – czy to się opłaca?

Felgi aluminiowe sprawiają, że w zasadzie każdy samochód prezentuje się efektownie. Jednak z czasem zaczynają tracić swój pierwotny blask, a ich powierzchnia staje się zarysowana. Co robić w takiej sytuacji? Jak odnowić felgi aluminiowe?

Na szczęście aluminiowe felgi można poddać renowacji. Dzięki temu odzyskają dawny wygląd. Innym rozwiązaniem jest pomalowanie ich lakierem i wypolerowanie. Jednak to nie zawsze się opłaca. Warto o tym pamiętać, kupując używane felgi. Koszt naprawy w dużej mierze zależy od tego, z czego dane felgi są wykonane. Najtańsze jest oczywiście prostowanie obręczy stalowych. Nie jest jednak to łatwe. Stal jest bowiem materiałem twardym, dlatego jego boczne uszkodzenia niekiedy są niemożliwe do całkowitego usunięcia. Poza tym po takim zabiegu stalowa felga wymaga lakierowana, a niekiedy również piaskowania. Lakier nakłada się proszkowo lub za pomocą pistoletu. W tym drugim przypadku można mieć pewność, że warstwa będzie równomierna.

Niektóre osoby decydują się na zakup nieco tańszych, używanych felg. Po renowacji mogą one wyglądać jak nowe. W przypadku felg aluminiowych proces naprawy wygląda inaczej niż przy felgach stalowych. Materiał ten jest bowiem miękki i bardziej podatny na uszkodzenia, ale jednocześnie łatwiejszy do naprawy. Łatwo można je naprostować, ale dość dużym problemem są pęknięcia. Koszt lakierowana takiej felgi zależy do koloru i wzoru obręczy. Najtańsze jest lakierowane na najpopularniejsze kolory, a więc srebrny i czarny. Cena rośnie wówczas, gdy należy położyć kilka warstw lakieru czy farby (i to nawet dra razy). W niektórych przypadkach konieczne może być również szpachlowanie felg i ich wygładzenie. Obręcz dobrze jest również pokryć podkładem. W przypadku felg aluminiowych nie stosuje się jedynie piaskowania, gdyż proces ten mógłby je jedynie zniszczyć.

Czy renowacja felg się opłaca?

Osoby, które nie mają pieniędzy na zakup nowych felg mogą rozważyć zakup felg starszych np. używanych. Po renowacji mogą one odzyskać dawny wygląd. Koszt nowych oryginalnych felg wynosi średnio 2000 zł. W przypadku droższych samochodów może być to 2-3 razy więcej. Tymczasem felgi używane kosztują nawet połowę mniej. Jeśli są w niezłym stanie można je odnowić wydając na ten cel kilkaset złotych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość używanych felg, które się kupuje. Jeśli będą one mocno zniszczone, koszt odnowienia będzie znacznie wyższy i cała inwestycja może być w efekcie końcowym nieopłacalna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *