Jak usunąć rdzę z samochodu?

Korozja, czyli mówiąc inaczej rdza, pojawia się na karoserii i różnych elementach auta dość łatwo, szczególnie wtedy kiedy zapomni się o myciu oraz woskowaniu nadwozia. Rdzy sprzyjają także odpryski lakieru. Jak sobie z nią radzić?

Jak usunąć rdzę z samochodu?

Bardzo szybko można wymienić przynajmniej kilka typowych elementów karoserii, które często atakuje korozja, są to: nadkola, progi, bagażnik, dolna część drzwi, przestrzeń pod listwami bocznymi oraz maska silnika. Rdza sprawia, że nawet najładniejsze auto wygląda nie najlepiej, a do tego może przyczynić się ona do późniejszych problemów technicznych. Aby ją usunąć, można postawić na kilka sprawdzonych sposobów. Najpierw należy usunąć ogniska korozji z karoserii. Jeśli są one nieduże można to zrobić przy pomocy płynnego zmywacza do rdzy.

Kiedy jednak są one dość znaczne, robi się to papierem ściernym (o małej i średniej grubości). Trzeba pamiętać o tym, że lakier wokół usuwanej rdzy najlepiej jest okleić folią – by nie doznał on żadnych uszkodzeń. Kolejnym krokiem jest wypełnianie powstałych ubytków. Służą do tego: opakowanie szpachli samochodowej i zestaw małych szpachelek (wykonanych z tworzywa sztucznego). Na koniec, niezbędne stają się tzw. produkty naprawcze, to znaczy: preparat odtłuszczający, podkład, lakier właściwy i akrylowy lakier bezbarwny. Powierzchnię z której została usunięta rdza, trzeba delikatnie odtłuścić (przy pomocy szmatki). Następnie trzeba ją pokryć warstwą lakieru o kolorze możliwie zbliżonym do pierwotnego. Pomoże w tym kod koloru, jaki znajduje się w każdym samochodzie. Można go znaleźć w komorze silnika, na wewnętrznej stronie drzwi kierowcy albo w bagażniku.

Co zrobić z dużymi, rdzawymi nalotami na karoserii?

Kiedy rdzawe naloty są naprawdę duże albo tworzą tzw. bąble, sprawę należy potraktować jeszcze poważniej. Rdzę można ścierać papierem ściernym, ale bardziej skuteczna będzie tutaj szczotka druciana. Takie czyszczenie mechaniczne powinno zostać wykonane bardzo dokładnie. Kiedy korozja poczyniła w karoserii ubytki, to po wyczyszczeniu rdzy trzeba je wypełnić. Można to zrobić przy pomocy maty, żywicy i utwardzacza. Kawałek maty umieszcza się w powstałym otworze, na to nanosi się miksturę (z połączonych) żywicy i utwardzacza. Będzie to stanowiło wtedy doskonałe wypełnienie, a zarazem świetne zabezpieczenie całej konstrukcji. Po wypełnieniu ubytku niezbędne jest wyrównanie jego powierzchni (np. przy pomocy drobnego papieru ściernego). Miejsce oczyszczone i zabezpieczone trzeba później odtłuścić i pomalować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *