Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą

Mówi się, że nie ma samochodu, którego nie dało by się ukraść. Są jednak sposoby, aby taką kradzież jeśli nie w stu procentach uniemożliwić, to przynajmniej utrudnić do tego stopnia, aby potencjalnego złodzieja zniechęcić.

Najczęstsze przyczyny kradzieży aut

Pomimo stale malejącej liczby kradzionych aut w naszym kraju, wciąż są to liczby bardzo niepokojące i każdy z nas może pewnego dnia stać się ofiarą tego procederu. Niestety perspektywa odzyskania auta jest praktycznie równa zeru. Powodem nie jest słaba efektywność policji ale cel kradzieży danego auta. W ogromnej większości są one kradzione na części, na które istnieje ogromny popyt. Niestety bywa, że policja nie ma czego szukać, ponieważ nawet w dobę po zniknięciu auta jest ono już rozebrane na części.

Jak obronić swoje auto?

Tak naprawdę nie ma jednego sprawdzonego i skutecznego sposobu jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony.

Alarm samochodowy – najpopularniejsze rozwiązanie, stosowane od lat. Dla domorosłego złodzieja będzie to przeszkoda, jednak w starciu z zawodowcem niestety są to pieniądze wydane na marne.

Blokada kierownicy lub skrzyni biegów – jest to rozwiązanie typowo odstraszające i zniechęcające. Nie są to przeszkody nie do usunięcia dla złodzieja, jednak ich pokonanie wymaga czasu, co samo w sobie jest już wystarczającym czynnikiem demotywującym.

Wyłącznik pompy paliwa lub zapłonu – jest to zabezpieczenie o podobnym psychologicznym działaniu co blokady mechaniczne kierownicy. Ich zadaniem jet zniechęcenie złodzieja do kontynuowania kradzieży, gdy już dostanie się do środka auta po sforsowaniu zabezpieczeń drzwi. Bardzo ważne w tego typu zabezpieczeniu jest umiejscowienie włącznika. Musi on być tak zlokalizowany, aby jego użycie nie wymuszało nienaturalnej pozycji, która może zdradzać jego umiejscowienie w przypadku potencjalnego wcześniejszego obserwowania auta przez złodzieja.

Lokalizatory GPS i radiowe – najnowsze rozwiązania ale i najdroższe. Umieszczone w aucie urządzenie stale podaje jego pozycje i ułatwia późniejsze odnalezienie pojazdu. Jest to zdecydowanie najskuteczniejsze rozwiązanie, jednak i ono nie jest idealne. Na rynku istnieją tzw. jammery, które lepiej lub gorzej, ale jednak zagłuszają sygnał emitowany przez nadajniki.

Czy nie ma zatem ratunku?

Odpowiednie zabezpieczenie własnego auta jest zadaniem niezwykle trudnym, ale nie niemożliwym. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku z wymienionych środków obrony. Maksymalizuje to potencjał naszego systemu i powoduje, że złodziej albo zupełnie nie podejmie się próby kradzieży, albo przerwie ją w trakcie napotykając opór ze strony naszych zabezpieczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *