Pierwszy motocykl – na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Fascynacja motocyklami niejednokrotnie zaczyna się od podziwiania imponujących maszyn o dużych osiągach. Jednak z reguły są to sprzęty dla zaawansowanych motocyklistów i zwyczajnie nie nadają się nauki jazdy. Zatem jaki motocykl na początek swojej przygody wybrać?

Początki przygody z motocyklem

Prawo jazdy kategorii „A” to jedynie dokument uprawniający do prowadzenia motocykli, a jego posiadanie nie świadczy o samej umiejętności jazdy. Nauka rozpoczyna się dopiero w momencie, gdy jego właściciel zaczyna jeździć samodzielnie. Często wiążę się to z licznymi upadkami, drobnymi wypadkami i tym podobnymi sytuacjami, w których sprzęt może ulega zniszczeniu. Przy wyborze pierwszego motocykla warto wziąć zatem pod uwagę konieczność wykonywania drobnych napraw. Najlepiej zdecydować się na model, który charakteryzuje się niewielkimi kosztami serwisu oraz łatwym dostępem do części zamiennych. Osoby, które znają się nieco na mechanice, mogą śmiało szukać sprzętu, który będą umiały naprawiać i serwisować same.

Konstrukcja maszyny

Wybierając odpowiedni motocykl należy wziąć pod uwagę także jego konstrukcję. Kluczową rolę odgrywa jego masa. Ciężki sprzęt jest trudniejszy w obsłudze – manewrowanie nim jest szczególnie problematyczne w miejskim korku i podczas parkowania. Zaawansowani motocykliści o wiele lepiej radzą sobie w takich sytuacjach, jednak osoby, które dopiero oswajają się z jazdą powinny zainwestować w motocykl o mniejszej masie. Innym ważnym parametrem jest wysokość siedzenia. Dla każdego inna wysokość będzie odpowiednia – przed zakupem warto „przymierzyć się” do kilku modeli i wybrać ten, który jest najwygodniejszy. Należy pamiętać, że podczas siedzenia na motocyklu stopy powinny dotykać ziemi i jednocześnie bez trudu trzeba dosięgać rękami kierownicy. W ten sposób można także przekonać się, czy waga wybranego modelu jest odpowiednia.

Przeznaczenie motocykla

Motocyklista, który dopiero zaczyna przygodę ze swoim sprzętem, powinien też określić, w jaki sposób będzie go używał. Warto zastanowić się więc nad rodzajem nawierzchni, po jakiej głównie będzie się poruszał oraz jak długie będą trasy. Do jazdy po mieście wystarczy motocykl o niewielkiej pojemności – na przykład supermoto czy naked. W przypadku jazdy terenowej warto zainwestować w sprzęt przystosowany do jazdy po wertepach i nierównościach.

Wybór pierwszego motocykla należy dobrze przemyśleć. Raczej nie należy przeceniać swoich możliwości i kupować ciężkiego ścigacza – na to przyjdzie jeszcze czas. Najpierw warto kupić tańszy i lżejszy sprzęt, który pozwoli opanować technikę jazdy i zdobyć cenne doświadczenie w jeździe na dwóch kółkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *