Zakup samochodu używanego

Zakup samochodu używanego nie należy do prostych rzeczy. Musimy przejrzeć setki ofert. Jest to dla nas duży stres, bo przeważnie przeznaczamy na ten cel sporą ilość gotówki. Zatem, jakich uniknąć błędów decydując się na zakup używanego samochodu i jak nie dać się omamić nieuczciwym sprzedawcom?

Bądź ostrożny

Pierwsza zasada przy zakupie używanego samochodu jest taka, że należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedawcy. Nie każdy z nich chce nam wcisnąć przysłowiowy kit, ale niestety naciągaczy w dzisiejszych czasach nie brakuje. Kupując takie auto, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że większość używanych samochodów wymaga wkładu własnego. Często po przejechaniu kilkuset kilometrów wychodzą ukryte przez sprzedawców wady techniczne. Dlatego powinniśmy w swoich oszczędnościach przeznaczonych na zakup pojazdu marzeń, uwzględnić również takie „niespodzianki”. Należy pamiętać, że żadna osoba nie będzie inwestowała pieniędzy w auto, które zamierza sprzedać. Dlatego kupując używany pojazd musimy się liczyć z tym, że będzie on wymagał napraw.

Oszukany przebieg?

Jeżeli sprzedawca zapewnia nas o idealnym użytkowaniu auta przez poprzedniego właściciela, nie należy w to wierzyć. Przebieg używanego samochodu powinien mieścić się w przedziale od 10-20 tysięcy kilometrów rocznie. Natomiast w tych, które były używane przez firmy, jest to nawet 50-100 tysięcy.
Jeśli natomiast sprzedawca proponuje nam używany pojazd z niskim przebiegiem, też powinniśmy być czujni, bo może to świadczyć o cofnięciu licznika. Powinniśmy być podejrzliwi zwłaszcza jeżeli auta mają znacznie niższą cenę niż rynkowa, gdyż nikt przecież nie będzie sprzedawał czegoś za „bezcen”.

Komis czy osoba prywatna?

Zaopatrując się w samochód na rynku wtórnym do wyboru są dwie opcje: zakup w komisie lub od osoby prywatnej. najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj zakup od osoby prywatnej, jeżeli jest ona w stanie przedstawić nam dokumentację związaną z historią pojazdu.
Handlujący doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ludzie są bardziej zainteresowani kupnem od osób prywatnych, dlatego często nie zamieszczają w ogłoszeniu informacji, że sprzedaż jest prowadzona przez firmę. Często dowiadujemy się tego dopiero przy finalizowaniu transakcji. Dlatego jak będziemy dzwonić, warto zapytać „Czy ogłoszenie o sprzedaży auta jest nadal aktualne”? Jeżeli handlarz będzie dopytywał o który pojazd chodzi, powinna nam się zapalić „czerwona lampka”. Warto także sprawdzić, czy sprzedawca nie sprzedaje więcej samochodów. Bądźmy także czujni, jeżeli osoba handlująca wystawia w ogłoszeniach motoryzacyjnych auto zarejestrowane na inną osobę albo gdy taka rejestracja nastąpiła niedawno.

Wybierając używany pojazd trzeba być szczególnie czujnym. Warto wybrać dobrze, by samochód posłużył nam przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *